Něco málo o tygrech

28. prosince 2006 v 14:36 | Kulíšek |  Miš-maš
Kde žije tygr
Tygr (Pantera tigris) je největší kočkovitá šelma
a po medvědu kodiakovi a ledním medvědu je třetí
největší suchozemskou šelmou. Je rozšířen od Kav-
kazu přez oblast Poamuří a Ussuri na jih přední a
zadní Indie, do Číny a na sundské pohoří. Obývá
oblasti s teplotou okolo + i - 40-ti stupňů. V polo-
vině 20. století se jeho počet odhadoval na 100 000,
koncem druhé poloviny se jeho počet snížil na 3000.
Taky proto je tygr zařazen do červené knihy mezi
živočichy bezprostředně ohrožené vyhubením.Hlav-
ním úkolem tygra v přírodě je regulace populací
středních až velkých asijských sudokopytníků. Tygr uloví i několikanásobně větší kořist než je sám a je také dokonalý plavec.
zbarvení oranžovém, červenohnědém nebo okrovém podkladě je tygr tmavohnědě až černě pruhovaný a mohutnou hlavu má lemovanou bělavými licousy. Díky zbarvení je při plížení hustou vegetací při střídání světla a stínu téměř neviditelný.
melanismus - abinismus vzácně se objevují i jedinci, kteří nemají na části těla pruhy nebo jsou hnědě pruhovaní. Občas se vyskytují i celí černí ( melanismus ) nebo jim pigment úplně chybí ( albínismus ). Čistí albíni nemají barvivo ani v duhovce takže díky prosvítání cévek mají červené oči. Nejpopulárnější barevnou odchylkou jsou bílí tygři z Réwy. Na bílém podkladě jsou hnědě či černě pruhovaní. Pocházejí z chovu Maháradži z Réwy, který vyšlechtil bílé tygry s tmavými pruhy.
Zeměpisné poddruhy tygra
Protože tygr žije v různých oblastech, kde jsou různé podmínky, vzniklo 8 zeměpisných poddruhů - ras. Tygr je dokladem Bergmanova pravidla, že jedinci teplokrevného druhu rozšíření v chladných oblastech jsou výrazně větší a nejmenší jsou jedinci žijící v nejteplejších oblastech.
Tygr ussurijský je mezi tygry největší, tygr sumatránský naopak nejmenší.
Tygr ussurijský : největší rasa. Má huňatý ocas, je méně pruhovaný a má dlouhou zimní srst. Tělo je pokryté kůží porostlou hustou srstí.Pevné a pružné chlupy u severských tygrů měří až 11 cm. Žije asi 200 jedinců. Zoologické zahrady, ve kterých žije kolem 2000 jedinců, jsou jedinou zárukou jejich existence i v dalším tisíciletí.
Tygr Čínský : Je to větší rasa. Má nápadně tmavý obličej a řidší pruhy. Žije asi jen 60 jedinců.
Tygr indický ( bengálský ) : velká rasa. Na žluto-hnědém podkladě má méně husté pruhy.
V sedmdesátých letech jejich stav nepřevyšoval 1500 jedinců. Díky mezinárodní záchranné akci se jejich počet podařil v Indii zvýšit na 3 500.
Tygr indočínský: Je menší než tygr indický. Barva srsti je tmavší, červenohnědá. Jeho počet v Barmě, Malajsii a Thajsku se odhaduje na 1800 jedinců.
Tygr sumatránský: Je to nejmenší žijící tygr. Je skořicově hnědý s četnými úzkými pruhy. Je z ostrova Sumatry a je největší z ostrovních druhů. V rezervacích jich žije asi 200 a v zoologických zahradách přes 260.
Tygr kaspický : velká rasa s nápadně bílím břichem s dlouhou zimní srstí a dlouhými licousy. Přestože měl jeden z největších areálů rozšíření, poslední zprávy o něm jsou z roku 1976.
Tygr jávský: Poslední zprávy o něm jsou z roku 1976.
Tygr balijský: vyhuben.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se Ti líbí tento blog ?

Super
Dobrý
Nic, moc
Hrůza

Komentáře

1 izabela izabela | E-mail | 3. června 2007 v 14:57 | Reagovat

dobrý, no ujde to.............................

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama