Květen 2009

Henna - tetování - jak na to + něco o ní

27. května 2009 v 19:50 | Kulíšek |  Návody

Něco už jste o henně slyšeli, ale stejně nevíte, co to vlastně je a k čemu se používá?
Nebo znáte tradiční hennu na vlasy a zajímá vás, kde se vzala a co vlastně obsahuje?
Láká vás tetování, ale radši byste nejprve zkusili nějakou malůvku "nanečišto"?
Už jste si hennu koupili, ale nevíte, jak ji aplikovat?
Nejprve bychom vás rádi upozornili, že klasické malování Hennou vytvoří na kůži vzory v oranžové až tmavě hnědé barvě. Přírodní henna neumí kůži obarvit na černo. To co se v posledních letech s oblibou vydává za malování "černou hennou" nemá bohužel s hennou nic společného. Tyto produkty obsahují navíc nebezpečné chemikálie, které mohou dokonce zůsobit podráždění i popálení kůže.

Henna má dlouhou historii, která souvisí s tradicí a rituály, i když v poslední době se z ní stává spíše módní hit. Může za to třeba Madonna, která si ji jednu dobu velice oblíbila a tím ji zvedla popularita. Na naší tuzemské scéně si obrázky malované hennou pořizovala Iveta Bartošová.
Většina z nás se s hennou setkala na dovolené u moře, kde ji místní domorodci za poplatek aplikují na vaše tělo. Při tom není problém si hennu koupit a doma si nějaký jednoduchý obrázek na těle namalovat, při troše cviku zvládnete i složitější motiv. A pokud se na to necítíte, existuje nespočet tetovacích salonů, kde vám rádi poslouží.


Jak na to

Samotné nanášení
Vzor na kůži se vytváří pastou z Henny. Pastu můžete připravit z přírodního prášku, ke kterému přidáte dostatečné množství vody. Pastu můžete aplikovat ihned, lépe ale pokud ji necháte alespoň 1 až 2 hodiny odstát. Po té ji můžete aplikovat na kůži, nejlépe prostřednictvím měkkého plastového kornoutku nebo tenkým štětečkem. Vždy se přesvědčte, že kůže není mastná a před aplikací Henny ji nejlépe umyjte vodou a mýdlem a vysušte ji. Nyní už jen stačí vytvořit vzor podle Vašeho přání, zručnosti a fantazie.
Abyste dosáhli žádaného výsledku, po vytvoření vzoru nechte pastu na kůži zaschnout. To trvá 30-45 minut. Čím déle pastu na kůži necháte, tím lepší a tmavší výsledek získáte. Jakmile se tedy Henna začne vysušovat a odlupovat naneste zlehka na kůži mastný krém, tak aby jste neporušili vzor. Takto můžete pokračujte až po dobu 2 hodin. Nakonec nechte Hennu zcela zaschnout. Pomocí tupého nože odloupejte zaschlou pastu z kůže. Naneste několik kapek oleje nebo mastný krém a po vsáknutí omyjte šetrně vodou. Nyní se můžete těšit ze svého "tetování".
Zpočátku se vám může zdát, že barva není dost tmavá, ale po určité době kůže ztmavne. Prvních 48 hodin bude barva tetování sytá, poté může začít blednout. Toto je typické pro Hennu. Také si je třeba uvědomit, že barevný efekt se liší podle druhu kůže a výsledek může být odlišný na různých částech těla. Kde je kůže tenká a krevní cévky jsou hned pod povrchem, výsledek tetování bude velice dobrý. Nejlepšího výsledku dosáhnete například na dlani ruky. Naopak na břichu výsledek příliš dobrý nebude. Podobně u různých lidí může být výsledek odlišný v závislosti na typu kůže.
Vzor na kůži vydrží po dobu 1 až 3 týdnů, v závisloti na tělesné teplotě, typu kůže, vystavení sluníčku a také na místě kde je aplikována. Průměrné tetování vydrží 10 dní. Nejdéle po 3 týdnech vzor vymizí úplně. Tetování nelze jednoduše smýt. Musíte počkat až barva vybledne a trochu si můžete pomoci vodou, mýdlem a kartáčkem.
Připravená pasta pro malování Vám v lednici vydrží až 4 týdny. Prášek z Henny v sypkém stavu má trvanlivost 2 roky (zabalený, chráněný před světlem a vlhkem).

1. Co to vlastně henna je?


Henna je tropický keř ( Lawsonia inermis nebo Lawsonia alba), který roste převážně v oblastech se suchým a horkým klimatem jako je Střední východ nebo Indie. Henna, jak ji známe my, tedy hnědočervený prášek, vzniká rozemletím sušených listů nebo mladých výhonků tohoto keře. Ten dosahuje asi tak 6 metrů, má bílé nebo žluté květy a nasládle voní.

Čím to je, že vlastně henna barví?
Obsahuje totiž velké množství pigmentů - karoten (oranžový) a xantrofyl (žlutý), dále také chlorofyl A a B. Když hennu smícháte s vodou, vznikne vám pasta a pigmenty se rozpustí ve vodě. Při kontaktu s pokožkou se tyto pigmenty spojí s buňkami a na delší dobu (nanejvýš měsíc) vám vydrží barvička na kůži. Henna má i jiné přednosti než jen schopnost zbarvit kůži či vlasy - osvědčila se i v medicíně při léčení různých mykóz, vředů či ekzémů. Henna má chladivý účinek na kůži, posiluje vlasy a dává jim zářivý lesk. Také zachycuje sluneční paprsky UV (proto když se opalujete a máte zrova obrázek dělaný hennou, kůže pod ním se neopálí).


2. Historie henny


Možná o henně slyšíte poprvé, ale ve skutečnosti ji lidé, především ženy, využívají již po tisíciletí. V Evropě nemá takovou tradici jako v Asii či v Africe, protože se sem dostala mnohem později a ani dnes není masově využívána.
V Egyptě byla používána k mumifikačním účelům nebo pro barvení paruk. Zdobení těla hrálo velkou roli téměř při každé důležité etapě života, jako je narození, přechod do dospělosti či smrt, nebo při významných situacích, čímž byl třeba lov nebo válka.
Stejně tak v Indii má malování ornamentů na tělo hlubší význam a skrytou symboliku. Hlavními motivy, které Indky na své těla malují, jsou ptáci, květiny a další přírodní motivy. Na Blízkém Východě se také slaví tzv. Hennová noc - nevěsta si na den nechá ozdobit paže, ruce, kotníky atd., jelikož věří, že jinak by měla v manželství smůlu. Navíc malované ornamenty symbolizují krásu a kdy jinde chce být žena krásnější, než v den své svatby.
Jinak není neobvyklé, že se ženy na středním východě dekorují hennou každé dva týdny. Aby dosáhly co nejtmavějšího odstínu, přidají do henny uvařený citron - kyselost totiž činí barvu trvanlivější a tmavší.
Protože existuje mnoho stylů ornamentů, existuje i rozdělení podle motivů, alespoň pro zajímavost jich pár uvedu:
Rajasthani - květinové motivy, jemné linky, tetování působí jako krajka
Gujarati, Marwari - oblíbený je motiv pávů
African mehndi - geometrické obrazce (tradice v Maroku)
Mughlai, Khujaraho - květinové motivy
Arabic - arabesky, arabské ornamenty


3. Aplikace henny


Co vlastně zdobit
Ačkoli v Indii si dívky a ženy zdobí převážně ruce (celé dlaně až k zápěstím) a kotníky, západní země používají hennu spíše jako náhražku klasického tetování. Tudíž se meze nekladou - ornamenty malované hennou si můžete nechat dát kamkoli. Oproti klasickému tetování máte jednu obrovskou výhodu - že tetování hennou je naprosto bezbolestné a zdraví neškodné, takže si můžete nechat zdobit i místa, kde je citlivější (tenčí) vrstva pokožky.


Druhy henny
Stejně tak, jak roste oblíbenost henny, roste i trh s produkty z henny. Henna se dělí podle toho, kde je pěstována (henna egyptská, arabská, marocká, indická, iránská, indonézská) a také podle způsobu použití.
Alespoň základní rozdělení je takové:
Červený henna pudr - zabarvuje kůži do červena. Je vhodný zejména jako svatební tetování, nebo pro tanečnice kathaku. Vhodný je spíše pro světlou pleť.
Hnědý henna pudr - užívá se k aplikaci henny na ruce, nohy, tělo i moderní tetování.
Černý henna pudr - směs prášku z henny a chemikálií. Je v něm mnoho syntetických přísad proto, aby barvil černě. U některých lidí vyvolává silné alergické reakce.
Rostlinný henna pudr - nejčastěji se používá k barvení vlasů. Je to směs prášku z henny a bylinek. Je ideální pro regeneraci vlasů.
Neutrální henna pudr - vyrábí se z různých druhů lístečků henny. Používá se jako symbol na náhrobní kameny jako požehnání.
Henna pasta - prodává se v hliníkových tubách s plastikovým hrotem přímo k aplikaci. Je nutné dbát na datum spotřeby, jelikož tyto pasty bývají často prošlé.

Jak na to?
První možnost je taková, že si zajdete do profesionálního studia, kde si za aplikaci malůvky zaplatíte. Ceny šly hodně dolů, takže pokud chcete hennu udělat jen příležitostně, není problém na internetu najít studio, kde vám vaše přání splní. Ztrácíte ale to potěšení z toho, vytvořit si sama šablonu a sama si malůvku vytvořit. Navíc ne každý je z hlavního města a má na výběr desítky studií, že. Pro ty z vás, které si budou na tělo malovat sami, máme pár základních rad. Chce to především trpělivost, protože malování hennou je především o cviku. První obrázek se vám asi nepodaří na 100%, ale věřte tomu, že vám udělá větší radost, než ten udělaný ve studiu. Jinak asi zbytečná informace je, že tetování hennou je bezbolestné, jelikož nedochází ke vpichu do kůže, tudíž nemusíte mít strach o své zdraví, ani se bát, že by ste se výsledného obrázku celý život nezbavila.
Prvním krokem je obstarání si barvy - henny, kterou dnes lehce seženete na internetu nebo ve specializovaných prodejnách.
Výběr máte např. z:
Henna Penna - toto pero je určeno k uměleckému tetování těla. Vydrží vám asi sedm dní, pro zvýšení účinnosti můžete vzor potřít citronovou šťávou, popřípadě během zasychání obrázku (samotné schnutí je velmi rychlé), můžete kůži "vyfoukat" fénem. Tetování vydrží déle, pokud se vyhnete chlorované vodě a nebude místo zbytečně mechanicky dřít (takže vynechat peeling atd).
Henna Lips - je konturovací tužka na rty, která oproti běžným konturkám neobsahuje žádné chemikálie. Po aplikaci se nemusíte vyhýbat jídlu ani polibkům, vydrží vám celý den.
Henna Eyes - viz henna lips, jen se používá na oči
Henna Lipsize - je novinkou na našem trhu! Dodá plnější vzhled vaším rtům, čímž je přírodní alternativou ke kolagenovým injekcím, samozřejmě také o mnoho zdravější - obsahsahuje výtažky z pomeranče a přírodní oleje, takže vaše rty budou krásně jemné a zvlhčené.

Všechny tyto produkty jsou 100% přírodní, bez konzervačních nebo umělých přísad, vyrobené s ohledem na životní prostředí a nejsou zkoušeny na zvířatech. Zakoupit je můžete na stránkách henna-shop.cz.

Další internetové obchody, kde můžete najít radu a zakoupit produkty z henny jsou:

Pokud k dispozici nemáte henna pero, ale koupili jste si klasický pytlíček s hennou, pro aplikaci je nejvhodnější párátko nebo sirka (pro složitější vykreslené motivy v arabském stylu). Jestliže chcete spíše klasické tetování, není nic snažšího, než si udělat šablonu na lepící papír, obkreslit ji na tělo a vybarvit. Důležité je mít po celou dobu napnutou kůži, aby nebyl obrázek nijak zdeformovaný vrásky či záhyby kůže. Do henny lze přidat silnou kávu nebo čaj, popřípadě citronovou šťávu či eukalyptový olej, ale záleží na každém, komu co víc vyhovuje a co mu bude více vonět. Před samotnou aplikací si místečko, které budete zkrášlovat, pár dní nekrémujte a udělejte si peeling, aby byla kůže hladká. Pak můžete začít s kreslením. Až bude vše hotovo, nechte hennu nejméně tři hodiny schnout (čím déle, tím lépe), můžete ji potřít citronem a až poté směs sloupněte. Je lepší začínat s většími, ne tolik obtížnými motivy, protože je potřeba mít pevnou ruku, tudíž s vykreslováním drobnějších motivů ještě počkejte.
Jak dlouho mi tetování vydrží?


To ovlivňuje poměrně dost faktorů. Pokud si necháte nechat tetování hennou v zahraničí na dovolené, tatér vám nejspíš bude tvrdit, že to je ozdoba na celé léto, přinejmenším na měsíc. Pokud vám tak dlouho skutečně vydrželo, máte opravdu štěstí. Z mé zkušenosti takové tetování vydrží tak 14 dní. Hodně záleží také na tom, jaký jste fototyp - obecně platí, že lidem se snědší pletí vydrží henna déle než těm plavovlasým a mají výraznější (tmavší) odstín.

Pokud si kupujete hennu v obchodě, není problém zeptat se obsluhy, jestli s tou či onou konkrétní barvou nemá zkušenost. Popřípadě na každém produktu je napsaná přibližná doba, jak dlouho henna na vašem těle zůstane.Taylor Swift - Love Story (klip)

26. května 2009 v 21:33 | Kulíšek |  VideoKlipy
teď troška romantiky


Enrique Iglesias feat. Ciara - Takin' Back My Love (klip)

26. května 2009 v 21:31 | Kulíšek |  VideoKlipy
tak sem se zas jednou odhodlala sem hodit několik videjek
cítíte to napětí mezi nimi? super písnička, ale nemuseli všechno rozmlátitPočasí - a jak ho dát na blog

21. května 2009 v 12:02 | Kulíšek |  Návody

každý den se vám to bude přehazovat na nový info

jestli si ho chcete dát na blog tak stačí zkopírovat do HTML v novém článku tohle


<table border=0 width=100% cellspacing=0 cellpadding=3>
<tr>
<td width="335">
<div align="center"> <img border="0" src="http://www.meteopress.cz/web/fresh/sloupek1.png">
<img border="0" src="http://www.meteopress.cz/web/fresh/sloupek2.png">
<img border="0" src="http://www.meteopress.cz/web/fresh/sloupek3.png">
</div>
</td>
</tr>
</table>

Odkazy na stahování

14. května 2009 v 21:09 | Kulíšek |  Já? Já. JÁ!
Čauky lidičky, tak sem hodím pár odkazů, odkud se dá krásně najít nějaká ta muzika
Nickleback - Rockstar (Chci být rocková hvězda) - překlad

14. května 2009 v 14:14 | Kulíšek |  Překlady
Skončil jsem s tím, že budu dál jen stát ve frontě
Do klubů, do kterých se stejně nikdy nedostanem
Je to jako na dně devítiny
A já nikdy nevyhraju
Tenhle život není přesně takový, jaký jsem chtěl

Chci úplně nový dům
v jedné z epizod Cribs -( "pořad na MTV")
a koupelnu, ve které bych mohl hrát baseball
A královsky velkou vanu, do které by se vešlo
deset lidí a ještě já

Budu potřebovat kreditku, která nemá žádný limit
A velký tryskový letadlo s ložnicí
Užiju si míli vysokej klub
ve výšce 37 tisíc stop

Chci novej autobus na turné, plnej starých kytar
Moji vlastní hvězdu na Hollywood Boulevard
Někde mezi Cher a Jamesem Deanem by to bylo fajn pro mě

Vyměním tenhle život za bohatství a slávu
Klidně bych si i ostříhal vlasy a změnil jméno

Refrén:
Protože my všichni chceme
být prostě velký rockový hvězdy
a žít v domech na vrcholcích kopců,
jezdit patnácti auty
holky se okolo nás budou jen motat,
a drogy budou pro nás levný
všichni zůstaneme hubení, protože prostě nebudem jíst
a budeme se poflakovat v těch nejskvělejších barech
ve VIP s filmovými hvězdami
Každá dobrá zlatokopka tady skončí
Každej zajíček z Playboye
S těma obarvenejma blonďatýma vlasama

Hey hey, já chci být rocková hvězda (2x)

Chci být skvělej jako Elvis, až na ty jeho střapce
Najmout si 8 bodyguardů, který se budou strašně rádi prát
Napsat pár autogramů
Abych mohl jíst zadarmo
( budu mít doma quesadillu)
Budu si oblíkat zadek do té nejnovější módy
Dostanu klíč k hlavním dveřím od sídla Playboye
Budu randit s takovou, která bude ráda utrácet kvůli mně mé peníze

Vyměním tenhle život za bohatství a slávu
Klidně bych si i ostříhal vlasy a změnil jméno


Refrén…

A budeme se schovávat v soukromých pokojích
S nejnovějším slovníkem a dnešním kdo je kdo
Donesou ti všechno s tím ďábelským úsměvem
Na rychlým vytáčení má každej svýho drogového dealera

Hey, hey, já chci být rocková hvězda

Budu zpívat takový songy
Které se nebudou líbit cenzuře
Budu si dávat svý pilulky z automatu…

Seženu si takový semletý zpěváky, který mi budou psát songy
Budu zpívat na playback takže se nezpletu

Refrén:
A budeme se schovávat v soukromých pokojích
S nejnovějším slovníkem a dnešním kdo je kdo
Donesou ti všechno s tím ďábelským úsměvem
Na rychlým vytáčení má každej svýho drogového dealera


Hey, hey, já chci být rocková hvězda

Hey, hey, já chci být rocková hvězda


Nickleback - Rockstar - text

14. května 2009 v 14:01 | Kulíšek |  Texty
I'm through with standing in line
to clubs we'll never get in
It's like the bottom of the ninth
and I'm never gonna win
This life hasn't turned out
quite the way I want it to be

I want a brand new house
on an episode of Cribs
And a bathroom I can play baseball in
And a king size tub big enough
for ten plus me

I'll need a credit card that's got no limit
And a big black jet with a bedroom in it
Gonna join the mile high club
At thirty-seven thousand feet

I want a new tour bus full of old guitars
My own star on Hollywood Boulevard
Somewhere between Cher and
James Dean is fine for me

I'm gonna trade this life for fortune and fame
I'd even cut my hair and change my name

'Cause we all just wanna be big rockstars
And live in hilltop houses driving fifteen cars
The girls come easy and the drugs come cheap
We'll all stay skinny 'cause we just won't eat
And we'll hang out in the coolest bars
In the VIP with the movie stars
Every good gold digger's
Gonna wind up there
Every Playboy bunny
With her bleach blond hair
Hey hey I wanna be a rockstar
Hey hey I wanna be a rockstar

I wanna be great like Elvis without the tassels
Hire eight body guards that love to beat up assholes
Sign a couple autographs
So I can eat my meals for free

I think I'm gonna dress my ass
with the latest fashion
Get a front door key to the Playboy mansion
Gonna date a centerfold that loves to
blow my money for me

I'm gonna trade this life
For fortune and fame
I'd even cut my hair
And change my name

'Cause we all just
wanna be big rockstars
And live in hilltop houses
driving fifteen cars
The girls come easy and
the drugs come cheap
We'll all stay skinny
'cause we just won't eat
And we'll hang out in the coolest bars
In the VIP with the movie stars
Every good gold digger's
gonna wind up there
Every Playboy bunny
with her bleach blond hair
And we'll hide out in the private rooms
With the latest dictionary and
today's who's who
They'll get you anything
with that evil smile
Everybody's got a
drug dealer on speed dial
Hey hey I wanna be a rockstar
Hey hey I wanna be a rockstar

I'm gonna sing those songs
that offend the censors
Gonna pop my pills
from a pez dispenser
When they ask why I drink all day
I'll say because I can

I'll get washed-up singers writing all my songs
Lip sync em every night so I don't get 'em wrong
Then listen to the fans tell me how damn good I am

I'm gonna trade this life for fortune and fame
I'd even cut my hair and change my name

Cause we all just wanna be big rockstars
And live in hillltop houses driving fifteen cars
The girls come easy and the drugs come cheap
We'll all stay skinny 'cause we just won't eat
And we'll hang out in the coolest bars
In the VIP with the movie stars
Every good gold digger's gonna wind up there
Every playboy bunny with her bleach blond hair
And we'll hide out in the private rooms
With the latest dictionary and today's who's who
They'll get you anything with that evil smile
Everybody's got a drug dealer on speed dial
Hey hey I wanna be a rockstar
Hey hey I wanna be a rockstar


Několik výroků, které mohou pomoci při rozhodování:

13. května 2009 v 13:11 | Kulíšek |  Miš-maš

několik výroků, které mohou pomoci při rozhodování:

Lessing: "Kdo váhá, hledá důvody, proč nesmí".

Locke: "Žádá strast není tak veliká, jako strach před ní"

Channing: "Čím více se člověk zahloubá do sebe, tím nicotnější se jeví sám sobě!"

Neznámý autor: "Marny jsou všechny snahy člověka zlepšit život bez oběti"

Neznámý autor: "Pamatuj, že nežiješ na světě, nýbrž jim jen procházíš"

Jules Renard: "Je dost lidí, které jen strach před smrtí drží při životě"


40 citátů

13. května 2009 v 13:10 | Kulíšek |  Miš-maš
1 -Čím více se přibližuješ velkým lidem, tím více poznáš, že jsou to jenom lidé.(neznámí)
2 -Komu je dovoleno hřešit, hřeší málo.(neznámí)
3 -"Chtěl bych" není nic. "Chci" dělá divy. (A.R. Vinet)
4 -Každý je alespoň jednou do roka geniální.(G. C. Lichtenberg)
5 -Právník je člověk školený v obcházení zákona.(neznámí)
6 -Věřím v tebe, má víra tě zavazuje.(neznámí)
7 -Představte si to ticho, kdyby všichni říkali jen to co ví.(Karel Čapek)
8 -Když do pekla, tak na krásné kobyle.(odposlechnuto)
9 -Co je vlastně přátelství? Přátelství je určité poselství lásky.(Giuseppe Caporgasi)
10 -Falešný přítel je jako stín, provází nás, jen dokud svítí slunce.(Calo Dossi)

Citát od matky Terezy

13. května 2009 v 13:06 | Kulíšek |  Miš-maš
Myslím že má pravdu...jo, určitě ji má

Life is an opportunity, benefit from it.
Life is beauty, admire it.
Life is a dream, realize it.
Life is a challenge, meet it.
Life is a duty, complete it.
Life is a game, play it.
Life is a promise, fulfill it.
Life is sorrow, overcome it.
Life is a song, sing it.
Life is a struggle, accept it.
Life is a tragedy, confront it.
Life is an adventure, dare it.
Life is luck, make it.
Life is too precious, do not destroy it.
Life is life, fight for it.

by Mother Theresa

Život je příležitost, využij ji.
Život je krása, obdivuj ji.
Život je sen, zrealizuj ho.
Život je výzva, poznej ji.
Život je povinnost, vykonej ji.
Život je hra, hraj ji.
Život je slib, splň ho.
Život je smutek, překonej ho
Život je píseň, zazpívej ji.
Život je zápas, přijmi to.
Život je tragédie, postav se jí.
Život je dobrodružství, vzdoruj mu.
Život je štěstí, udělej ho.
Život je moc drahocený, neznič ho.
Život je život, bojuj za něj.