Leden 2017

Káva s příchutí

13. ledna 2017 v 12:23 | Maty |  Z kuchyně
Miluji kávu v jakékoliv podobě, ale někdy mám chuť si ji nějak vylepšit. Na trhu už jsou k dostání sirupy do kávy s nějrůznějšími příchutěmi od klasické vanilky po cookies či fialky, ale ty jsou buď moc sladké (což "nesladiče" jako jsem já není moc žádoucí), drahé nebo, a to je největší poblém, nejsou u mě doma, když na ně mám chuť. Dalším plusem domácích příchutí je, že neobsahují barviva a konzervanty. Postupem času jsem však přišla na několik způsobů, jak si kávu mohu ochutit i doma bez nutnosti nakupovat speciální ingredience a ráda se o ně s Vámi podělím Mrkající Ne všechny jsou "převratné", ale rozhodně výborné.

 • Vanilková - vanilkový cukr
 • Kakaová - lžička Granka či běžného kakaaového prášku
 • Kokosová - lžička kokosového oleje
 • Karamelová - do hrnce dám 2 lžičky krystalového cukru, necháme rozpustit a počkáme, až zkaramelizuje (lehce zhnědne), poté zalijeme 200ml vody a necháme dojít k varu. Tímto "sirupem" zaliji kávu stejně, jako když používám jen vodu
 • Skořicová - připravenou kávu posypu špetkou skořice
 • Kardamom - na špičku lžičky mletého/utlučeného kardamomu dodá kávě velmi zajímavou chuť
Připravujete si jiné domácí příchutě? Napište mi do komentářů jaké!
Přeji dobrou chuť


Dárek pro každého

1. ledna 2017 v 20:19 | Maty |  DIY
K tomuto tvoření jsem se inspirovala webovkách Aladine, je zde i detailní návod. Jak píšu, nechala jsem se jen inspirovat a balíček jsem si udělala po svém, má jiné rozměry a myšlenku.

Podle mě je tohle ideální dárek pro kohokoliv, protože jej můžete vytvořit přesně na míru. Záleží jen na Vás, čím jej naplníte a co na něj napíšete / nakreslíte.


Na každou kapsičku jsem napsala něco, co souviselo s jejím obsahem, volila jsem buď citáty, hlášky apod. Př. u zeleného čaje s citronem jsem kapsičku ozdobila citrony a nápisem "When life gives you lemon, make lemonade." Záleží jen na Vás, čím balíček naplníte. Nejlepší je podívat se, jaké máte doma čaje a vybírat z nich. Potom jsem zašla do obchodu a dívala se po takových těch malých baleních a cukrovinkách, které bývají v sámoškách před pokladnou, jsou to malé čokoládičky, vitamínový šumák, žvýkačky ... stačí si vybrat.

Mimochodem čokoládka Animal kingdom od chorvatské společnosti KRAŠ je něco stejně báječného jako Kinder vajíčko. V každém balení je samolepka zvířete. K samolepkám si můžete koupit i album, kam si je pak můžete lepit a něco zajímavého si o nich přečíst. Pokud máte doma děti, určitě doporučuji. A vlastně nejen pro děti.

Já jsem tento dáreček dělala na Silvestra, kdy se scházíme s přáteli a dáváme si vánoční dárky, proto je na něm taky napsáno Krásný nový rok, vy si na něj ale můžete napsat nebo nakreslit cokoliv jiného podle příležitosti, ke které ho tvoříte. Pokud jej uděláte dostatečně velký, může sloužit klidně i jako adventní kalendář.

Potřebujeme:
- základní pomůcky
 • několik tvrdých papírů
 • nůžky
 • pravítko
 • tužku (na rýsování)
 • lepidlo / oboustrannou pásku / tavnou pistoli
 • washi pásky / izolepa / oboustranná páska (na upevnění dárečků uvnitř kapsiček)
 • stužku (na převázání)
- volitelné
 • barevné papíry
 • ozdobné děrovačky
 • třpytky
 • washi pásky
 • fixy / propisku / pastelky
 • papíry se zajímavým potiskem (květiny, dětské obrázky, krajiny, ...)

Podle rozměrů největšího z dárečků, který chceme do kapsiček vložit si naměříme velikost kapsičky (o něco větší, než je věc v ní). Pro mě to byl šumivý nápoj a čokoládka. Moje kapsička měla mít rozměry 8 x 11 cm.
Přeložila jsem si tvrdý papír po delší straně na půl (čímž jsem získala pruh papíru o šířce požadovaných 11cm) a naměřila si 2 x 8 cm plus šířku hřbetu (vysvětlím v dalším odstavci):


Protože budeme do kapsiček vkládat dárečky různých rozměrů, nemohou být jednotlivé listy hned vedle sebe, jak to bývá v knížce, potřebují větší rozestupy, proto zvolíme třeba 0,5 cm (já jsem měla 0,6 cm, protože jsem začínala od té největší, kterou jsem si naměřila na 3 cm a teprve pak jsem přemýšlela, jak to vlastně vyjde :D ). Na následující fotce jsou 3 dvojice kapsiček a "desky", ty budu mít zvlášť naměřené a vysvětlené na některé z dalších fotografií.


Když máme vyměřené a ustřižené papíry na kapsičky, ohneme si je tak, aby tvořily takové hranaté U (viz předchozí fotka).


Vzniklé kapsičky si pozožíme před sebe tak, že ohyb, který jsme si původně udělali po delší straně papíru bude směřovat k nám. Strana, kterou budeme zdobit je vždy ta vpravo. Nazdobíme jednu kapsičku, otočíme na druhou stranu a zdobíme druhou z páru, vždy ale tu vpravo.
A právě teď je čas udělat to hlavní, co dá celému dárku význam, můžeme se vyřádit, fantazii se meze nekladou. Můžete stránku polepit obrázky z časopisů, ozdobným papírem, barevnými páskami, popsat citáty a průpovídkami nebo ozdobit fotografiemi ze společné dovolené.


Přidám Vám malou ukázku toho, jak jsem zdobila já.


Když máme kapsičky popsané, je na čase je naplnit. List rozevřeme a dáreček (sáčkový čaj, čokoládka, cokoliv plochého) nalepíme tak, jak je vidět na fotce. Potom zase přeložíme zpět.


Teď máme kapsičky hotové a můžeme nachystat krabičku. Naměříme si ji podle toho, jak velké jsme měli kapsičky. Moje kapsička byla široká 8 cm a vysoká 11 cm. K šířce jsem přidala 0,5 cm, na výšce se nic nemění.
Šířka nejširšího hřbetu = hřbet je pruh mezi dvojicí kapsiček, každý je o něco širší než ten předchozí, aby po složení pasovaly do sebe.
Započítáme také kus papíru na založení, já jsem měla as 2 cm.
Výsledný pruh na krabičku bude mít délku 2 x (ŠÍŘKA KAPSIČKY + 0,5 CM) + 2 x (ŠÍŘKA NEJŠIRŠÍHO HŘBERU + 1 cm) + kus na založení. Šířka (kratší strana pruhu papíru na krabičku) bude měřit stejně jako výška kapsičky.


Nyní nás čeká poslední krok. Všechno slepíme k sobě. Já jsem použila tavnou pistoli, ale úplně stejně poslouží oboustranná páska nebo lepidlo. Kapsičky do sebe naskládáme od nejmenší po největší a nakonec přilepíne ke krabičce. Na této fotce je hřbet krabičky druhé políčko zleva.


Nakonec krabičku převážene stužkou nebo ozdobným provázkem a máme hotovo :-)
Přeji Vám, ať Vás dárek udělá radost a ať si jeho tvoření užijete stejně jako já.
Napište mi do komentářů, jak se Vám tvoření povedlo, komu jste udělali radost a jak jste krabičku vyzdobili a naplnili.


Ořechy v medu

1. ledna 2017 v 12:12 | Maty |  DIY
Hledáte rychlý dáreček, který potěší a zároveň ho zvládnete vyrobit z toho, co máte doma?

Když namočím si ořech do medu,
velký věci náhle dovedu,
vjede do mě strašná síla,
přepral bych i krokodýla,
když namočím ořech do medu.

Už od svých dětských let a písniček pánů Uhlíře a Svěráka miluju ořechy v medu. Když tuto dobrotu vyrobíme, nikdy nám doma dlouho nevydrží. A pokud najdeme pěknou skleničku, máme dárek jak z vánočního jarmarku :-)

A jak na to?

Do čisté skleničky nasypeme směs suchých plodů. Fantazii se meze nekladou, můžeme tam dát cokolik nám chutná (ale pozor, ať nedopadneme jak pejsek s kočičkou u pečení dortu ;-), pro mě to znamená vlašské ořechy, lískáče, mandle, hrozinky, brusinky či křížaly. Pak už vybrané dobroty jen zalijeme medem, zavíčkujeme a mlsáme. Dárkové balení ještě ovážeme mašlí a můžeme přidat cedulku s věnováním.

Dobrou chuť :-)

A aby Vám to šlo pěkně od ruky, můžete si pustit písničku citovanou v úvodu článku :D